Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Multimediální tvorba
MULTIMEDIÁLNÍ TVORBA
O studijní oboru
Studijní obor Multimediální tvorba je brána do světa kreativity a vizuálního umění. Získáte dovednosti ve 3D grafice – naučíte se vizualizaci a animaci objektů a komplexních scén, 2D grafice pro offline – naučíte se branding a základy užité grafiky, 2D grafice pro online – nahlédnete do oblasti návrhů reklamních kampaní a webdesignu, kresbě, fotografii, videoprodukci – natočíte reklamní spoty nebo krátká audiovizuální díla.
Na studijní obor Multimediální tvorba se konají talentové zkoušky. Termín podání přihlášek ke studiu bude upřesněn. Termín talentové zkoušky bude upřesněn.
Absolventi tohoto oboru najdou uplatnění v oblasti reklamy, tvorby animovaných i hraných filmů, webdesingu aj. nebo mohou pokračovat v dalším studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole.
Maturitní zkouška se koná z 1. Multimédia + Grafika a vizualizace ve 3D – písemná část a 2. Dějiny umění + Design a reklama – ústní část.
NÁZEV ŠVP: Vizualizace a počítačová grafika
DÉLKA STUDIA: 4 roky
FORMA STUDIA: Denní
KÓD STUDIA: 82-41-M / 17
ZPŮSOB PŘIJETÍ: Talentová zkouška
ZPŮSOB UKONČENÍ PŘÍPRAVY: Maturitní zkouška
UČEBNÍ PLÁN: Ke stažení zde
PŘIHLÁŠKA: Ke stažení zde | Termín podání přihlášky: bude upřesněno
HODNOCENÍ NA VYSVĚDČENÍ Z PŘEDCHOZÍHO VZDĚLÁNÍ: Ke stažení zde
PŘEVOD SLOVNÍHO HODNOCENÍ: Ke stažení zde
Procentuální obsazení oborů
Studijní obor multimediální tvorba je velmi komplexní a během studia si žáci vyzkouší širokou škálu oborů v oblasti multimédií. Představu o časové dotaci a jednotlivé zastoupení oborů za celé 4 roky studia můžete vidět zde.
Ukázka prací studentů
Nejčastěji kladené otázky
Uchazeč musí mít alespoň základní výtvarné nadání a projevit umělecké cítění. Pokročilou kresbu se u nás žáci naučí.
Přípravné kurzy na talentové zkoušky neorganizujeme.
Žák nemusí mít vlastní fotoaparát, ale je to velice žádoucí pro realizaci domácích prací a sebezdokonalování se. Škola má dostatek vlastních fotoaparátů, které je ochotna zapůjčit na určitou dobu.
Doporučené požadavky na konfiguraci počítače pro využití uvedených aplikací jsou k dispozici na webových stránkách výrobců používaných softwaru:
Žáci obdrží zdarma studentské licence na programy: Office 365, Adobe, Blender, Bakaláři, Moodle
Otevíráme 1 třídu o celkovém počtu 30 žáků. Na řadu odborných předmětů třída dělí na 2 skupiny. Žáci nemají kmenovou třídu, tzn. že na každý předmět mění učebnu dle platného rozvrhu.
2024 | 95 uchazečů |
2023 | 108 uchazečů |
2022 | 88 uchazečů |
2021 | 49 uchazečů |
Potvrzení od lékaře není potřeba.
Žáci 2. a 3. ročníku absolvují během studia 14 dní praxe ve specializovaných firmách, reklamních agenturách, televizních studiích apod. Žáci si odbornou praxi hledají sami podle vlastního zaměření. V případě, že žák si odbornou praxi nenajde, škola mu místo přidělí nebo řeší alternativním způsobem.
V případě talentové zkoušky není státní jednotná zkouška povinná.
Podmínky pro přijetí
Podmínky pro přijetí ke studiu ve školním roce 2025/2026 budou upřesněny.
Popis průběhu talentové zkoušky:
Talentová zkouška na studijní obor Multimediální tvorba (82-41-M/17) skládá z několika částí:
I. Část (uchazeč odevzdává předem):
Prospěch na ZŠ (0 – 15 bodů): Uchazeč odevzdá společně s přihláškou vysvědčení ze všech předmětů za 1. a 2. pololetí 8. ročníku ZŠ. Bodován bude celkový průměr ze všech ročníků a to za 1. i 2. pololetí. Uchazeči, kteří již ukončili ZŠ, odevzdají vysvědčení z 1. a 2. pololetí 9. ročníku.
Motivační dopis (0 – 10 bodů): Uchazeč popíše důvod, proč má zájem o studium tohoto oboru, jaké výtvarné činnosti se věnuje a kde se vidí v budoucnosti.
Vlastní portfolio (0 – 35 bodů): Uchazeč vypracuje prezentaci (doporučený rozsah 10 – 20 slidů) s výběrem svých nejlepších prací z oblastí: kresba a malba, fotografie, 2D nebo 3D grafika, videotvorba nebo jakákoliv jiná umělecká činnosti (podmínkou není obsáhnout každou oblast, ale komplexita portfolia se bere v potaz). Tuto prezentaci bude prezentovat při ústním pohovoru s talentovou komisí, který bude činit 15 minut (této časové dotaci je třeba přizpůsobit prezentaci). Datová velikost prezentace činí max. 50 MB.
II. Část (uchazeč odevzdává v den konání termínů zkoušky):
Výtvarná činnost (0 – 20 bodů): Zpracování výtvarného zadání vlastními výtvarnými potřebami (pastely, tužky, fixy, materiály na koláž, úhel, aj.) nebo zapůjčenými výtvarnými potřebami. Časová náročnost: 70 minut.
Fotografická činnost (0 – 20 bodů): Zpracování fotografického zadání vlastním fotoaparátem nebo mobilním telefonem. Časová náročnost: 30 minut Hodnoceny nebudou technické parametry fotografie. Uchazeč vybere 5 nejpovedenějších snímků, které odevzdá ve formátu JPG (pomocí USB, SD karty nebo e-mailem) odpovědnému učiteli.
Ústní pohovor: Závěrečnou částí talentové zkoušky je obhajoba prezentace vlastního portfolia a ústní pohovor s talentovou komisí. Uchazeč může předložit i práce, které nejsou obsažené v odevzdaném portfoliu (například kresba, malba nebo jiná umělecká činnost). Délka ústního pohovoru je 15 minut.
Výsledné hodnocení je na základě součtu bodů všech kategorií. Maximální počet bodů je 100.
Podmínky pro přijetí – pro cizince
Informace k přijímací zkoušce z českého jazyka a literatury pro uchazeče ze zahraničí:
Za osoby, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, se považují všichni uchazeči o střední vzdělání, kteří spolu s přihláškou ke střednímu vzdělávání předloží doklad o vzdělávání ve škole mimo území české republiky. Mezi osoby, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, nelze řadit uchazeče, kteří se před konáním přijímací zkoušky vzdělávali ve škole v České republice, včetně zahraničních škol působících na území České republiky, a to i když se v nich vzdělávali jen část školního roku (např. 1.pololetí 9. třídy).
Osobám s českým nebo cizím státním občanstvím, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, se při přijímacím řízení promíjí na jejich žádost podle § 20 odst. 4 školského zákona přijímací zkouška z českého jazyka (Český jazyk a literatura).
Přijímací zkoušku z českého jazyka nahradí ústní pohovor před komisí, která ověří znalost českého jazyka nezbytnou pro studium maturitních oborů.
Dokumenty potřebné pro přijetí uchazečů dlouhodobě pobývající v zahraničí
Splnění povinné školní docházky se dokládá předložením příslušných dokladů, resp. dvou posledních vysvědčení dokládajících povinnou školní docházku po dobu 9 let.
Ostatní vysvědčení (doložení 9 let trvání) –vysvědčení ze dvou posledních let vzdělávání+ překlad (nemusí být úředně ověřený).
Informace k přijímací zkoušce, dle ustanovení § 5a zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů:
Cizinci podle § 1 odst. 1 zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace (dále také „cizinec“) se při přijímacím řízení ke vzdělávání ve středních a vyšších odborných školách pro školní rok 2024/2025 promíjí na žádost přijímací zkouška z českého jazyka, pokud je součástí přijímací zkoušky. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, škola u této osoby ověří rozhovorem.
Cizinec má na základě žádosti připojené k přihlášce ke vzdělávání ve střední škole právo konat písemný test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce.
FORMULÁŘ K PROMINUTÍ ZKOUŠEK Z ČESKÉHO JAZYKA: Ke stažení zde
Dokumenty potřebné pro přijetí uchazečů dlouhodobě pobývající v zahraničí:
Splnění povinné školní docházky se dokládá předložením příslušných dokladů, resp. dvou posledních vysvědčení dokládajících povinnou školní docházku po dobu 9 let.
Ostatní vysvědčení (doložení 9 let trvání) –vysvědčení ze dvou posledních let vzdělávání+ překlad (nemusí být úředně ověřený).
Dle Lex Ukrajina v přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání může cizinec s dočasnou ochranou nahradit doklad prokazující získání předchozího vzdělání, nebo splnění povinné školní docházky (výsledky z předchozího vzdělávání) čestným prohlášením, pokud doklad nemá (nevztahuje se na doložení zdravotní způsobilosti!).
Důležité upozornění: Společně s žádostí uchazeč doloží, že je cizincem podle § 1 odst. 1 zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace.
Ukázka portfolií úspěšných uchazečů
Kontakt
Studijní oddělení:
✉ E-mail: studijni@ssemi.cz
✆ Telefon: +420 266 772 220
✆ Mobil: +420 774 260 758