Nadační fond Cesta ke vzdělání, jehož zřizovatelem je hlavní město Praha, vznikl v roce 2009 na základě iniciativy tehdejšího pražského primátora MUDr. Pavla Béma. Jeho založení bylo motivováno především snahou představitelů hlavního města České republiky přispět k trvale udržitelnému rozvoji kvality pražského školství a podporovat výjimečné žáky a studenty středních škol, vyšších odborných škol a konzervatoří, které se nachází na území hlavního města Prahy. Nadační fond Cesta ke vzdělání má svou činností přispět ke zvyšování prestiže pražského školství, a tím k renomé české metropole v domácím i mezinárodním kontextu. Praha – Luxemburg,kořeny historie – mezinárodní soutěž
Ve dnech 2-5. 11.2015 jsme uskutečnili projektový výjezd Praha – Luxemburg, kořeny historie – mezinárodní soutěž.
Pro studenty partnerské školy Ecole Européenne Luxembourg –Kirchberg jsme uspořádali znalostní soutěž v anglickém jazyce, kdy na základě prezentovaných faktů a obrázků studenti odpověděli na množství otázek, týkajících se reálií České republiky a Prahy . Z provozních důvodů jsme změnili partnerskou školu, neboť na evropské škole byli studenti schopni komunikovat v angličtině bez nutnosti překladu do francouzštiny. Dalším důvodem byla možnost navštívit blízkou univerzitu Université du Luxembourg.
Připomněli jsme si společně historické propojení našich zemí a zvláště poukázali na historický přínos Karla IV( syna Jana Lucemburského), jehož 700. výročí narození si připomeneme v příštím roce.
Prezentovali jsme také práci na projektech EU KA1 a KA2-PLEMICT, pohovořili jsme o naší škole, Praze a České republice.
Vzájemná komunikace studentů problémy nečinila, protože výuka anglického jazyka probíhá i na partnerské škole. Návštěva školy a kontakt se studenty, jejichž hlavním jazykem není čeština, vždy vysoce motivuje naše studenty ke studiu jazyka. Studenti byli překvapeni, že na partnerské univerzitě studenti komunikují čtyřmi jazyky -lucemburštinou, francouzštinou, němčinou a angličtinou.
Jako ukázku předprofesní přípravy ve svých oborech studenti také vytvořili 3D prezentace vybraných pražských plastik a soch a předvedli svoji práci také přímo na místě vytvořením 3D prezentace nejznámější plastiky Hammelsmarch a hrobky Jana Lucemburského v katedrále Notre Dame. Prezentace doplníme přidáním QR kódů, které navedou zájemce na nahrané video nebo audioprezentace. Rádi bychom tak rozvinuli budoucí spolupráci s technicky zaměřenými studenty školy a připravili další společné projekty, zaměřené právě na tvorbu 3D prezentací s využitím QR kódů pro naše hlavní města.
Jako významnou součást historie jsme navštívili Porta Nigra a katedrálu v Trieru, sídelním městě jednoho z kurfiřtů karolinského období, Muzeum národního odporu v Esch -sur- Alzette, katedrálu v Norimberku, postavenou Karlem IV a Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände.